Dlaczego warto jeść makaron gryczany?

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej produktów bezglutenowych, w tym makaronów. Często są one zdrowsze i mniej kaloryczne niż tradycyjne odpowiedniki, tworzone na bazie mąki pszennej. Jednym z takich produktów jest makaron gryczany, który zaliczany jest do najzdrowszych makaronów. Jakimi właściwościami się odznacza? Dlaczego warto go jeść? Jak można go stosować w kuchni?

Czym jest makaron gryczany i skąd pochodzi?

Makaron gryczany zazwyczaj wytwarza się w całości z mąki gryczanej. Ma ciemnobrązowy kolor i charakterystyczny smak, podobnie jak kasza gryczana. Nie wiadomo kiedy dokładnie zaczęto wytwarzać makaron gryczany. Pochodzi z Azji i tam znany jest od bardzo dawna. Jeśli chodzi o Europę to pierwsze wzmianki o makaronie gryczanym pochodzą z XVI wieku. Jest on dobrze znanym produktem we Włoszech.

Kto powinien spożywać makaron gryczany?

Makaron gryczany (https://www.bee.pl/9071-makaron-gryczany) jest produktem bezglutenowym, więc świetnie sprawdzi się u osób, które ze względu na nietolerancję czy wrażliwość nie mogą spożywać tego składnika. Polecany jest także cukrzykom i osobom na diecie redukcyjnej. Makaron gryczany jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zdrowo się odżywiać i szukają nowych, ciekawych smaków.

Właściwości makaronu gryczanego

Makaron ten jest prawdziwą skarbnicą, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Zawiera dużo witamin z grupy B, E, a także cynku, fosforu, żelaza, wapnia, sodu i magnezu. 100 g produktu zawiera:

– 364 kcal

– 10,9 g białka

– 1,8 g tłuszczu

– 78,2 g węglowodanów

– 10 g błonnika

Jak wykorzystać makaron gryczany?

Makaron gryczany daje nam duże pole do popisu w kuchni. Świetnie sprawdzi się jako baza do dań azjatyckich, zwłaszcza japońskich i chińskich, ale można go także wykorzystać w nieco bardziej tradycyjnych daniach. Nadaje się on do zup czy zapiekanek. Smakuje wspaniale z różnymi sosami, np. pomidorowym, a także z pesto. Sprawdzi się w każdym daniu, w którym normalnie użylibyśmy tradycyjnego makaronu pszennego.